LEADERSHIP

RCA Principal Travis Bryerton
RCA Vice-Principal K-6 Darlene Neufeld
RCA Vice-Principal 7-12 Academics Brenda Becker
Special Education
Financial Administrator Alethea Linnitt
International Division Louanne Menser

ADMINISTRATIVE SUPPORT

Executive Assistant – International Division Lizeth Coca
Reception Christy Hunt
Accounting Liza Jordan
Accounting Tori Jordan
Executive Assistant to Principal, Registrar Emma Palmer
Accounting Adrian Timbang
Librarian Glenda Wade
Student Records, Accounting Sandi Walker

INTERNATIONAL SCHOOL SUPPORT

International Camps Coordinator Andrew Berghuis
Academic Advisor May Han
Homestay Coordinator Liz Coca

PRIMARY SCHOOL FACULTY

Kindergarten A Shaleen Philip
Kindergarten B Karen Schoeber
Grade 1A Tracy Elliott
Grade 1B Donna Ottosen
Grade 2A Kristine Canonayan
Grade 2B Debbie Schuck
Grade 3A Tamara Stuart-Barry
Grade 3B Rachel MacKenzie / Rachel Fast
Grade 4A Cathi Garcia
Grade 4B Maly Tse
Music K – 4 Victoria Zielke
PE K – Gr. 4 Cris Marincat

MIDDLE SCHOOL FACULTY

Grade 5A David Johnston / Alan Karkada
Grade 5B Dipo Ogunfeido
Grade 6A Ian Humby
Grade 6B Leanne Brinston
Grade 7A Ingrid Roseweir
Grade 7B Debbie Murray
Grade 8A Ryan Koop
Grade 8B Tricia Champion
PE Gr. 5-8 Alan Rigg
Band Jason Strain
Choir/ Ukulele Jason Strain
Worship Arts 8 Stephanie Orton
Foods 8 Sophie Cheung
Art 7 – 8 Kim Porter

HIGH SCHOOL & INTERNATIONAL SCHOOL FACULTY

Teachers
Jean Bay Choir 9 – 12
Brenda Becker AP Coordinator
Peter Brooke Physics 11 & 12, Foundations Math 11, Workplace Math 10
Kit Cheung English Learner (ELL) 10C, Social Studies 10, Career Life 10, PE 10
Marius Corduneanu Social Studies 9, History, Law, Philosophy, Economics
Zipporah Ebinesan Math 9, Calculus 12, Math 10, Work Experience
Adrian Falcon Band 9 – 12, Choir 9 – 12, Jazz Band, Jazz Choir, Orchestra
Jessica Jarvis Foods 9 – 12, Culinary Arts 12
Ian Humby Math 9, Science 9, Workplace Math 11, Foundational Math 12
Mark Hunt IT 9-12
Jane Kim Environmental Science, 11 – 12, Chemistry 11- 12, Science 10
Stephanie Orton Worship Leader and Instructor
Kerry Palmer Christian Perspectives 9 – 12
Matthew Palmer English 9 & 11, Marketing & Entrepreneurship 9 – 10
Deanna Pfortmueller Drama 9 – 12
Kim Porter Art 9 – 12, Photography 11- 12
Anthea Rippin Academic Advisor, Career 10, Capstone 12, Work Experience Coordinator
Denise Rowell French 9, English 10 & 11, Law 12
Ruth Siegenthaler Pre-Calculus 12
Jennifer Robinson English 12, Social Justice 12
Jason Strain ELL Christian Perspectives
Leah Tuhkala Sciences 9 – 10, Anatomy & Physiology 12, Life Science 11
Jan Vanderhill French 10 – 12
Ken Walker Athletics, Physical Education 9 – 12

LEARNING ASSISTANCE

Patti Pedersen  Learning Assistance Coordinator – High School
Julie Berghuis  Educational Assistant
Jennifer Buchholz  Educational Assistant
Kristine Canonayan  Educational Assistant
Marcia Donnery  Educational Assistant
Petra Edey  Educational Assistant
Kate Ezra  Educational Assistant
Minerva Flores  Educational Assistant
Sandi Gibbs  Educational Assistant
Ashley Gowanlock  Educational Assistant
Lori Karasmanis  Educational Assistant
Katherine Karkada  Educational Assistant
Rose Kunkel  Educational Assistant
Samantha Minke  Educational Assistant
Katie Newman  Educational Assistant
Jerusha Renteria  Educational Assistant
Dona Silva  Educational Assistant
Gail Sullivan  Educational Assistant
Jirah Switzer  Educational Assistant
Shannon Sydorak  Educational Assistant
Gladys Venn  Educational Assistant