Faculty & Staff

Discover Regent

Faculty & Staff 2018-08-24T09:30:55+00:00

LEADERSHIP

Head of Schools – RCA, RCOA, RCIA Paul Johnson
RCA Vice-Principal K-8 Travis Bryerton
Principal, Regent Christian Online Academy Dennise Croswell
Director of Operations/ Communications Jamie Garland
Director of Special Education Lana Garland
Financial Administrator Alethea Linnitt
Director of International Division Louanne Menser
RCA Vice Principal 9 – 12 Kristi Rigg

ADMINISTRATIVE SUPPORT

Executive Assistant – International Division Lizeth Coca
Executive Assistant Susan Gotfried
Homestay Coordinator Emily Johnson
Accounting Liza Jordan
Accounting Anika Millar
Reception, Registrar Emma Palmer
Accounting Adrian Timbang
Librarian Glenda Wade
Student Records, Accounting Sandi Walker

PRESCHOOL

Preschool Director Eunice Viswasam
Preschool Assistant Michelle Trisevic

INTERNATIONAL SCHOOL SUPPORT

Instructor/ Coordinator Andrew Berghuis
Instructor  Zaira Castillo

PRIMARY SCHOOL FACULTY

Kindergarten A Shaleen Philip
Kindergarten B Karen Shoeber
Grade 1A Tracy Elliott
Grade 1B Donna Ottosen
Grade 2A Jocelyn Smart
Grade 2B Alan Karkada
Grade 3A Tamara Stuart-Barry
Grade 3B Rachel MacKenzie
Grade 4A Cathi Garcia
Grade 4B Nicole Venkataya
Music Ellen Stauffer
PE K – Gr. 2
PE K – Gr. 3-4 Adrian Falcon & Alan Rigg
Curriculum Support Darlene Neufeld

MIDDLE SCHOOL FACULTY

Grade 5A Randi Bremner
Grade 5B Meganne Benger
Grade 6A Darolyn Sladen and David Johnston
Grade 6B Leanne Brinston
Grade 7A Ingrid Roseweir
Grade 7B Lauren Fontaine
Grade 8A Ryan Koop
Grade 8B Tricia Champion
PE Gr. 5-7 Alan Rigg
Band Adrian Falcon
Choir Esther Chen & Jason Strain
Worship Carrie Murphy
Foods 7 – 8 Jessica Jarvis
Art Kim Porter
Info Tech Gr. 7-8, Musical Theatre 7 – 8 Manfred Schulz

HIGH SCHOOL & INTERNATIONAL SCHOOL FACULTY

Homeroom 9 girls Denise Rowell
Homeroom 9 boys Mark Robinson
Homeroom 10 girls Leah Tuhkala
Homeroom 10 boys Peter Brooke
Homeroom 11 girls Jenn Robinson
Homeroom 11 boys Matthew Palmer
Homeroom 12 girls Zipporah Ebinesan
Homeroom 12 boys Marius Corduneanu
SPECIALISTS:
Peter Brooke Math, Physics, Geography
Ellen Stauffer Chamber Choir
Stephanie Chhangur Biology, Chemistry, Math
Marius Corduneanu Social Studies, History, Law, Social Justice
Stephen Davis International Adult Grad Program
Zipporah Ebinesan Sciences, Math, Electronics
Adrian Falcon Director of Music, Jazz Band, Jazz Choir
Maly Tse Foods
Mark Robinson Bible
Norm Allport Lights & Sound
Carrie Murphy Worship Leader and Instructor
Debbie Murray Learning Support
Matthew Palmer English, Social Studies 9, Marketing 9 – 10
Diana Moore Art
Anthea Rippin Academic Advisor, Career Education
Jennifer Robinson English 11 – 12
Ingrid Roseweir Math 9
Denise Rowell French 9 – 10, English, Social Studies 10
Manfred Schulz Musical Theatre, Info Tech
Ruth Siegenthaler Math 10 – 12
Jason Strain Christian Perspectives, Choir, ELL
Leah Tuhkala Sciences 9 – 11
Jan Vanderhill French 10 – 12
Ken Walker Director of Athletics, PE 9 – 12

LEARNING ASSISTANCE

Patti Pedersen Learning Assistance Coordinator – High School
Carolyn Bergman Educational Assistant
Julie Berghuis  Educational Assistant
Jennifer Buchholz  Educational Assistant
Kristine Canonayan  Educational Assistant
Jeremiah Dioquino  Educational Assistant
Tahany Doss  Educational Assistant
Kate Ezra  Educational Assistant
Jirah Joy Flaris  Educational Assistant
Sandi Gibbs  Educational Assistant
Ashley Gowanlock  Educational Assistant
Anjela Hintz  Educational Assistant
Jana Jarc  Educational Assistant
Lori Karasmanis  Educational Assistant
Rose Kunkel  Educational Assistant
Katie Newman  Educational Assistant
Adele Putter  Educational Assistant
Dona Silva  Educational Assistant
Shannon Sydorak  Educational Assistant
Catherine Torres  Educational Assistant
Gladys Venn  Educational Assistant
Samantha Walsh  Educational Assistant